ما را دنبال کنید:

ضد آفتاب

ضد آفتاب

ضد آفتاب و نکاتی در مورد آن از کلینیک پوست و مو دکتر فرشته زمانی

حتما در مورد کرم های ضد آفتاب شنیده و از آنها استفاده می کنید اما با اینکه نور خورشید اثرات بسیار مثبتی برای ما داره مثل جذب ویتامین دی ، اثرات منفی هم داره. یکی از اثرات منفی که بالافاصله بعد از در معرض خورشید قرار گرفتن روی پوست خود میبینیم آفتاب سوختگی ست که ممکنه خیلی از ما تجربش کرده باشیم. از اثرات بلند مدت این اثرات مضر افزایش چین و چروک و حتی سرطان های پوست را هم شامل میشه.

کرم های ضد آفتاب بر اساس توانایی اونها در جذب و دفع انرژی ماورا بنفش خورشید درجه بندی میشن که بهش میزان حفاظت از خورشید یا Sun Protection Factor یا همون لغت معروف SPF گفته میشه. درجه SPF نشون میده که مصرف کننده قبل از اینکه دچار آفتاب سوختگی بشه تا چه حد میتونه در مقابل آفتاب قرار بگیره.

برای مثال اگر شما میتونید بدون زدن ضد آفتاب ۱۰ ده دقیقه در مقابل نور خورشید باشید و پوست شما هیچ آسیبی نبینه بعد از زدن آن با SPF پانزده ، این زمان ۱۵ برابر میشه یعنی شما میتونید ۱۵۰ دقیقه یا دو ساعت و نیم بدون این که پوست شما دچار آفتاب سوختگی بشه زیر آفتاب بمونید . به عبارت دیگه ضد آفتاب با SPF پانزده مانع رسیدن ۹۲% اشعه های مضر به پوست شما میشه و اگر این عدد به سی،پنجاه و یا بالاتر از این برسه درصد حفاظت اون از اشعه های مضر خورشید تنها چند درصد تفاوت میکنه.

محافظت از پوست در برابر آفتاب توسط کلینیک دکتر فرشته زمانی

چند نکته مهم در مورد ضد آفتاب:

  • زمان ضد آفتاب باید حداقل ۲۰ الی ۳۰ دقیقه قبل از خروج از منزل باشه
  • بیشترین مقدار اشعه خورشید در فاصله زمانی ۱۰ صبح الی ۱۵ عصر میرسه پس سعی کنید در این ساعات کمتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید.
  • بعد از غوطه ور شدن در آب و شنا کردن حتما سعی کنید ضد آفتاب رو تجدید کنید.
  • در حین ورزش های شدید یا ورزش در آب حتما از ضد افتابی که در برابر آب مقاوم هست استفاده کنید.
  • آقایون چون بیشتر در فضای باز هستند باید از کرمهای ضد آفتاب با SPF بالاتر استفاده کنند.
  • در روزهای ابری و حتی در فصل زمستان هم باید از ضد آفتاب استفاده کنید چراکه ابرها مانع رسیدن اشعه مضر ماورا بنفش به پوست نمیشن و حتی در هوای ابرای ۸۰% از این انرژی مضر به پوست میرسه.
  • اگر SPF پانزده را برای خودتون انتخاب کردید و هر چند ساعت یکبار اون رو تمدید میکنید خیلی بهتر از اینه که کرمی با SPF شصت انتخاب کنید و تنها یکبار در روز از اون استفاده کنید.
  • زمانی که از ضد آفتاب استفاده میکنید یک لایه نازک از آن تمام سطح پوست شما رو بگیره و حتی اگر گوش و گردنتون هم در معرض آفتاب قرار داره این نواحی را هم با کرم بپوشونید.
  • در هنگام استفاده از موبایل و کامپیوتر حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

دیدگاهی موجود نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart